aliazaribalsi

مبارزه با رژیم کثیف آخوندی تا آخرین قطره خون

طرح يک سوال تاريخی پيرامون انحراف و تغيير مسير جنبشهای مردمی در ايران بهزاد جواديان

روند نزولی و ضرباهنگ خيزش عمومی مردم پس از انتخابات سال 88 تا به امروز که 2 سال از عمر اين برهه از تاريخ مبارزات مردم را پشت سر گذ اشته ، بار ديگر سوالی را در برابر ديدگان نظاره گر بر تاريخ ايران مطرح می کند «که علل و عوامل تغيير مسير و انحراف جنبشهای مردمی و يا عدم پايداری در نيل به اهداف و مطالبات آنها چيست ؟ »

البته که قصد نگارنده از طرح اين سوال ارائه پاسخ يا ذکر دلايل مربوطه نيست چرا که موضوع مورد بحث علاوه بر اينکه در ظرفيت طرح در اين مقال را ندارد خود مايه يک تحليل دقيق و آکادميک و مبتنی بر فعاليتی گسترده است که از امکان فردی خارج است .

اما آنچه امروزه طرح اين سوال را در اذهان پرسشگر انسان تقويت می کند اخبار و گزارشهايی است که چند صباحی است از گوشه و کنار منطقه خاورميانه و شمال آفريقا با آن روبرو هستيم ، به عبارتی اين علامت سوال و پرسش در نتيجه خيزش مردم در کشورهايی مانند تونس و مصر و پايداری مردم در سوريه ، ليبی و اسراييل برجسته و نمايان تر می شود و شايد اگر بخواهيم شاهد کوچکی بر اين امر داشته باشيم ، مقايسه سه شنبه های اعتراض در ايران و جمعه های تجمع در سوريه و ميزان پايداری هر يک از آنها بخشی از واقعيات موجود را ملموس تر می کند .

اگر با نگاهی اجمالی به بيداری مردم ايران در صد سال گذشته مقاطع تحول خواهی مردم را در سه برهه انقلاب مشروطه ، انقلاب سال 57 و حوادث پس از 22 خرداد 88 خلاصه کرد ، با وجوديکه اين سه مقطع در کيفيت و بزرگی اختلافات عمده ای با هم دارند که هر يک به تنايی قابل بررسی بوده و تاثيرات متفاوتی در نهادينه کردن اساس آزادی و همچنين صعود و نزول کارکرد نهادهای مدنی در کشور را داشته اند ، اما در يک نکته مشابهند و اين مشابهت انحراف از اهداف و مسير هر يک از اين خيزشها در مقاطع مربوط به خود هستند.

غلبه مشروعه بر مشروطه ، مصادره يک انقلاب تحول خواه و آزادی محور در سال 57 توسط نيروهای مذهبی و تشکيل جمهوری اسلامی و در نهايت رنگ آميزی خيزشی تحول طلب با نقشی اطلاح طلبانه و رفرميستی و ناپايدار نتيجه عواملی است که به عنوان ضرورت آگاهی جامعه امروز ايران بر دلايل انحراف تحولات بايد بر آن تاکيد و نسبت به شناخت دقيق آن اقدام کرد.

اگر بخواهيم فقط به عناوين برخی از برجسته ترين دلايل اين انحراف نگاهی کلی داشته باشيم منافع اقتصادی سودجويان و فرصت طلبان ، عدم آگاهی و تناسب خواسته های مطروحه در تحولات با واقعيتهای فرهنگی و سياسی موجود در زمان ،خرافه پرستی و مذهب زدگی و به تبع آن عوامفريبی از سوی شارلاتان های سياسی و در نهايت ضعف در برنامه مدون کشور داری از سوی احزاب و گروههايی که مبارزه برای رهايی را با حماقت سياسی و توهم اشتباه می گيرند ، مهمترين عناصر اين انحراف هستند. به طوری که هم اکنون نيز که جنبش آزادگی خواهی مردم ايران صد سال را پشت سر گذاشته تمام هنر و نقطه مشترک برخی گروههای و احزاب تنها در نفى وضع موجود بوده و هست بدون اينکه قادر باشند برنامه ملموس و مدونی را که با واقعيات موجود جامعه منطبق باشد ارائه دهند . اين اختلافات وسيع، معمولا ائتلاف و اهداف را در اجرا شكننده و باعث از هم پاشيدن آن گرديده است.

اين کاستی ها همواره در تند باد مبارزات مردم ايران همچون مانع بزرگی بوده اند که به آنها تحميل شده و مسير حرکت را به نا کجا آباد راهنمايی کرده است .

به طوری که ايران پس از حاکميت جمهوری اسلامی به مراتب ارتجاعی تر و خرافات زده تر از ايران حتی قبل و بعد از مشروطيت است اما شعارها و آرمانهای راديکال پس از خرداد 88 را تا حدودی می توان به تحولات زمان مشروطيت نزديک تر دانست.

سه تحول تاريخی مذکور نشان داد که نه لوله تفنگ ، نه انقلاب و نه راهپيمايی سکوت و دلخوشی به رفرم هر يک به تنهايی قادر نخواهد بود ساختار تحولات پيشروانه را در کشور نمايندگی و پايدار نمايد و هر تحولی که خود را فقط در يک بعد تقويت کرده و يک جانبه رشد کرده باشد در ابعاد ديگر به مراتب آسيب پذير تر و شکننده تر خواهد بود و اين روند قادر است تمام آنچه را که از آن به دستاورد ظاهری و سطحی نام می بريم ، به يک باره از دست داده و در نهايت بازنده ميدان باشيم .

نتيجه اينکه ميزان رشد و آگاهی و آمادگی جامعه برای حفظ و حراست از مطالبات و خواسته های عمومی و شناخت آفات و عوامل باز دارنده و مجهز شدن به يک برنامه مدون و شيوه معينی از اداره امور کشور، نکته مهم در پروسه ايجاد يک تحول بنيادی است که بايد به عنوان يک ضرورت اساسی در هر برنامه ای برای آينده ايران مد نظر قرار گيرد.

Behzad_1349@hotmail.com

26 مرداد 1390 14:43

Advertisements

اوت 17, 2011 - Posted by | Uncategorized

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: